Ekonomi

“Ulaştırma ve Esnaf Odaları başkanlarından temas kapatma talebi geldi”

Bloomberg HT’ye konuk olan İstanbul Kamu Hizmeti Araç İşletmecileri Esnaf Odası (İSTESOB) Başkanı Günhan Sinar, akaryakıt fiyatlarına yapılan artışın okul ve işçi servislerine yansımasını değerlendirdi.

Sinar, ana gider kalemlerinin akaryakıt olması nedeniyle akaryakıt zamlarından en çok etkilenen esnaf kümelerinden biri olduklarını ifade etti.

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zam sonrası okul servis fiyatlarını değerlendiren Sinar, yüzde 82 zam talep ettiklerini söyledi. Ayın 20’sinde bu konuda alt komisyon kurulacağını ve ayın 27’sinde karar alınacağını anlatan Sinar, en yakın mesafe için talep edilen fiyatın şu anda 792 TL olduğunu ve bu fiyatı istediklerini bildirdi. 1441 TL’ye yükseltilecek.

Personel hizmetlerinden bahseden Sinar, önerilen fiyatın açılış için 1000 TL, kilometre başına 13 TL olduğunu söyledi.

“ÖTV artışları ticari araç sürücülerine yansıtılmasın”

Sinar, maliyetlerin artması nedeniyle departmanın olumsuz etkilendiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ticari araç sahipleri ve taşımacılık sektöründeki esnaflar olarak doğrudan ve dolaylı birçok vergi ödüyoruz. Bu nedenle akaryakıta yapılan ÖTV artışlarının bizim gibi ticari araç sürücülerine yansımaması gerektiğini düşünüyoruz.

İstanbul’daki tüm ulaşım şubesi olarak bugün bir toplantı gerçekleştirdik. Oda liderlerinden önemli bir temas kapatma talebi geldi. Kontağı kapatma konusunda beni yanlış anlamayın, bu bir protesto değil ama bu kurallar üzerinde çalışmamızın hiçbir yolu yok. Yakıt, yedek modül ve vergi maliyetleri altındaKalkmanın bir yolu yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu